Top 10 prírodných atrakcií v Chorvátsku

Národný park Paklenica v južnej časti Velebitu

     národný park paklenicaNárodný park Paklenica je od Zadaru a Karlobagu vzdialený iba 45 km. Hoci je to jeden z menších národných parkov, na malom priestore poskytuje veľkú a rozmanitú ponuku. Ak chcete precítiť všetku krásu jeho flóry a fauny, poprechádzajte sa alebo si zajazdite na bicykli po 200 km označených trás. Pre dobrodruhov ponúka Paklenica 360 horolezeckých miest. Atrakcie, ktoré nesmiete vynechať sú určite aj Paklenický mlyn, jaskyňa Manita peć, edukačné centrum Mala Paklenica i Etno-dom Marasović. Pre posilnenie vyhľadajte Lugarnicu, horáreň, ktorá sa nachádza na 400 m nadmorskej výšky, na hlavnej trase Velikej Paklenice. Pre úplný pôžitok sa ubytujte v kempe Národný park, ktorý sa vďaka svojej štrkovej pláži stal populárnou destináciou avanturistov, ale aj rodín s deťmi.

Park prírody Telašćica na juhovýchodnej časti ostrova Dugi otok

     park prírody telašćica Na ostrove Dugi otok, v blízkosti ostrovov Rav a , neďaleko ostrova Pašman, sa nachádza záliv Telašćica, podľa ktorého bol pomenovaný aj park prírody. Jednou z charakteristík parku prírody Telašćica je jazero Mir, ktorého slanosť je väčšia ako slanosť mora. Ďalšou zaujímavosťou sú Stene, najvýraznejší útes v Jadranskom mori. Počas návštevy Telašćice si pozrite aj niektorú z mnohých pláží, poprechádzajte sa alebo si zajazdite na bicykli na niektorej z upravených trás, a budete sa kochať v rozmanitosti rastlinného a živočíšneho sveta. Veľmi populárny je aj treking, foto-safari, a nezvyčajná príležitosť na autonómne potápanie, ktoré neposkytuje žiaden iný park prírody v Chorvátsku. Ubytovanie a občerstvenie nájdete v niektorom zo súkromných kamenných domov alebo v apartmáne v neďalekom mestečku Sali.

Národný park Plitvické jazerá - iba hodina cesty od Záhrebu

     národný park plitvické jazeráNajnavštevovanejší národný park v Chorvátsku sú Plitvické jazerá. Ich priaznivá zemepisná poloha umožňuje dostať sa k ním zo Záhrebu alebo Rijeky už po hodine jazdy. Prechádzka po Plitvických jazerách a niektorej z mnohých upravených trás vám umožní vychutnať si krásu 16 jazier s travertínovými vodopádmi, vďaka ktorým sa nachádza na zozname svetového dedičstva UNESCO. Krásy parku si môžete vychutnať netradičným spôsobom – jazdou na elektrickej lodi alebo vyhliadkovým vláčikom. Milovníci aktívneho oddychu by určite mali vyskúšať letné horolezectvo a zimné lyžovanie. Všetci návštevníci si môžu vychutnať autochtóne plitvické špeciality v reštauráciách Lička kuća, Borja a Poljana. Ubytovanie nájdete v okolitých mestečkách, vzdialených len niekoľko kilometrov od Národného parku Plitvické jazerá.

Národný park Brijuni v Istrii

     národný park brijuniAk sa raz dostanete do Puly, Poreča, Rovinja alebo hoci ktorej časť Istrie, určite navštívte Národný park Brijuni. Pre svoju krásu boli obľúbeným miestom prezidenta bývalej Juhoslávie, Josipa Broza Tita, a bol tu založený safari park, do ktorého si môžete spraviť výlet vláčikom. V posledných rokoch sa stáva čoraz zaujímavejšou destináciou nautických turistov, ktorí kotvia v Zálive sv. Nikolu a užívajú si ponuky Concierge service staffa Národného parku. Ale aj tých, ktorí sa dostali na ostrov verejnou dopravou, nadchne ponuka športovo-rekreačných aktivít, z ktorých určite treba spomenúť golf a tenis ako najpopulárnejšie športy. Ubytovať sa môžete v jednej z víl a hotelov, alebo využiť blízkosť Puly, v ktorej si môžete prenajať apartmán.

Park prírody Kopački rit vo východnom Chorvátsku

     park prírody kopački ritMedzi riekami Dráva a Dunaj, neďaleko Osijeku a Baranje, leží najväčší ornitologický park v Európe, Park prírody Kopački rit. Návštevy parku prírody sa organizujú člnmi alebo na brehu, a zahŕňajú prehliadku zoologickej rezervácie a zámku Tikveš. Druhý obľúbený dôvod návštevy je možnosť rekreačného rybolovu. Park prírody je jedinečný tým, že si môžete adoptovať vtáka, ktorý potom dostane vaše číslo a meno a budú vás informovať, keď ho niekto uvidí v hociktorej časti sveta. Užite si bohatú tradičnú slavónsku kuchyňu v niektorej z reštaurácií v neďalekých miestach: Etno-dedina Karanac, Beli Manastir, Bilje, Draž, Kneževi Vinogradi a Osijek. Súkromné ubytovanie vyhľadajte v niektorom z mnohých dedinských domácností alebo v súkromných apartmánoch, nachádzajúcich sa v mestečkách okolo parku prírody alebo v meste Osijek.

Lošinjské akvatórium a Kvarnerské delfíny, ostrov Lošinj

     lošinjské akvatórium ostrov lošinjPočas návštevy ostrova Lošinja, v žiadnom prípade nevynechajte návštevu lošinjského akvatória v meste Veli Lošinj. Organizácia Modrý svet, ktorá chráni a skúma druhy morských rastlín a živočíchov, založila „Jadranský projekt delfín“, a tak vznikla aj Lošinjská rezervácia pre delfíny a edukačné centrum o mori. Vstupné do „Modrého sveta“ je iba 15 kn, a poskytne vám množstvo zábavy, keď uvidíte zabávajúce sa delfíny v svojom prírodnom prostredí krištáľovo čistého mora. V centre máte možnosť naučiť sa niečo o Jadranskom mori. Vaša rodina si môže dokonca adoptovať delfína. Ak ste na ostrove Lošinj prvú sobotu v auguste, môžete sa zúčastniť Dňa delfína. Okrem vychutnávania si gastronomických pochúťok a láskavosti hostiteľov, či súkromného ubytovania, sa zabavte v niektorom z programov, vymyslených práve pre tento deň.

Košljun a jaskyňa Biserujka, ostrov Krk

     košljun ostrov krkLen 8 km od mesta Krk leží Punat. Je to najlepšie vybavený turistický prístav vo východnom Jadrane, a zároveň ukrýva perlu pod názvom ostrov Košljun. Tento malý ostrov je od Punatu vzdialený len 750 m. Môžete ho obísť pešo za dve hodiny a pri tom si užívať bohaté kultúrno-historické dedičstvo františkánskeho kláštora, múzeum, zoologickú zbierku a knižnicu. Keďže na Košljune nie sú žiadne reštaurácie, občerstvenie vyhľadajte v neďalekom Punate, Baške alebo v meste Krk. Určite navštívte Rudine a 110 m dlhú jaskyňu Biserujku, ktorá vás krásou svojho vnútra a tvarov naplní nadšením. Jaskyňa Biserujka je osvetlená a upravená bezpečnými cestami, pričom celá vaša rodina bude mať možnosť vidieť krásu tohto prírodného fenoménu za cenu iba 15 kn na osobu. Ubytovanie v apartmánoch alebo izbách nájdete v Šile, Klimne, Malinskej, Njivicach, Krku, Baškej, Punate...

Vranské jazero na ostrove Cres

     vransko jezero ostrov cresJedným z najmystickejších fenoménov Chorvátska je Vranské jazero na ostrove Cres. Svoju tajomnosť si zaslúžilo kvôli nevysvetliteľnému faktu, že sa v tomto sladkovodnom jazere, ktorého je dno pod úrovňou mora, sladká a slaná voda nemiešajú. Jazero sa nachádza v strede ostrova Cres a nesmieme si ho mýliť s Vranským jazerom pri mestách Biograd a Šibenik. Ak navštívite Vranské jazero na Crese, uvidíte krásnu bohatú stredozemnú vegetáciu a množstvo vtákov, pretože jazero je aj ornitologickou rezerváciou. Ak ste milovníkom legiend a príbehov, určite vás nadchne príbeh, podľa ktorého sa na dne tohto 76 m hlbokého jazera nachádza začarovaný zámok. Množstvo legiend o Vranskom jazere sa dozviete ak navštívite niektorú z reštaurácií alebo sa ubytujete v apartmánoch v neďalekom meste Cres.

Národný park Krka, pár kilometrov od Šibeniku

     národný park krkaMedzi Skradinom a Šibenikom sa nachádza Národný park Krka. Pre návštevníkov je otvorený počas celého roka a ponúka množstvo aktivít. Krásy NP Krka si môžete vychutnať prechádzkou po upravených trasách, na 3 km dlhej cyklotrase, ktorá vedie od Skradinského mosta do Skradinského buku, alebo cez organizované výlety loďou. Najznámejšie časti NP Krka sú vodopády Skradinski buk a Roški slap, a staré zvyky vám priblíži etnografická prezentácia v mlynoch (Vodenice) z 19. storočia. Okrem suvenírov sa tu ponúka aj občerstvenie v reštauráciách, nachádzajúcich sa v samotnom parku. V NP nie je možnosť ubytovania a kempovanie je zakázané ale súkromné apartmány môžete vyhľadať len v pár kilometrov vzdialenom Šibeniku alebo Skradine.

Ostrov Pag, od antických pamiatok po morské pochúťky

     ostrov pagOstrov Pag bol ako piaty najväčší chorvátsky ostrov známy už v minulosti, a vďaka jeho prírodným bohatstvám oňho bojovali Rab a Zadar. Hoci samotný ostrov nemá typický stredozemný vzhľad s bohatou vegetáciou, je plný skál a krasu, vynikajúco sa na ňom darí aromatickým bylinám, ktorými sa kŕmia pažské ovce, a z ktorých mlieka sa vyrába svetoznámy pažský syr. Tento druh výživy má pozitívny vplyv aj na mäso a pažská jahňacina je jednou zo svetoznámych pochúťok, práve kvôli výnimočnej vysokej kvalite mäsa. Okrem gastronómie sa na Pagu môžete venovať aj turistike, potápaniu, cyklistike na 115 km upravených cyklotrás, alebo návšteve kultúrneho dedičstva z helénskeho obdobia, či zábave do hlbokej noci na „chorvátskej Ibize“ – piesočnatej pláži Zrče.