TOP 10 destinácií v Chorvátsku

Dubrovník

     dubrovnikDubrovník sa nachádza na juhu krajiny. Obklopujú ho tri Elafity, ostrovy Lopud, Lokrum a Koločep v blízkosti miest Trstena a Orašac. Založený je v 7. storočí, a za svoj barokový vzhľad vďačí požiaru zo 17. storočia. Keďže je pod ochranou UNESCO, celé mesto je jedno veľké múzeum. Najvýznamnejšie pamätníky sú každopádne Kniežací dvor, Gradske zidine (mestské hradby), Lovrijenac, Orlandov stup, Tvrđava (pevnosť) sv. Ivana a mnohé iné. Na Stradune môžete ako turista nájsť všetko o čom len snívate – obchody, predajne so suvenírmi a početné reštaurácie. V noci je Stradun jedným z hlavných miest pre zábavu. Populárne kluby sú Latino Club Fuego a Culture Club Revelin, kde sa popri zvukoch svetoznámych DJ-ov môžete zabávať až do ranných hodín. Najznámejšie podujatia, ktoré by ste mali navštíviť, sú Dubrovnícke letné hry, 10.7.-25.8. a Dubrovnícky medzinárodný filmový festival, kde budete mať možnosť vidieť filmové a hudobné hviezdy z celého sveta.

Hvar

     hvarPopri Starigrade a Jelse, je najväčším mestom na ostrove Hvar mesto rovnakého mesta. Známa internetová stránka Lonely Planet mu pridelila piate miesto medzi svetovými špičkovými destináciami pre 2012. Mesto ma bohaté kultúrne dedičstvo a množstvo pamiatok, ale aj druhé najpopulárnejšie miesto po ostrove Pag s plážou Zrče, kde sa stretávajú mladí ľudia. Pamiatky, ktoré by ste mali určite navštíviť na ostrove Hvar, sú Pevnosť Fortica, hvarská katedrála, Hvarské divadlo, františkánsky kláštor a benediktínsky kláštor. Hvarská Riva a Trg (Námestie) sv. Stjepana sú bohaté množstvom reštaurácií a gastronomickou ponukou. Vraví sa, že mesto Hvar nikdy nespí a Vaša nočná zábava bude určite veľkolepá v kluboch Carpe Diem, Veneranda, Hula Hula a Kiva Bar – vďaka ktorým v lete do Hvaru prichádza množstvo mladých z celého sveta. Pre všetkých, ktorí preferujú pokojnejšie večery, mesto ponúka mnohé hudobné a folklórne podujatia pod holým nebom.

Opatija

     opatijaV bezprostrednej blízkosti mesta Rijeka, iba hodinu od najznámejších miest na Istrii, Puly, Rovinju a Poreču, nachádza sa Opatija, jedna z najjasnejších perál Jadranu. Vyniká mnohými kultúrnymi pamiatkami, promenádami a parkmi a je jednou z najluxusnejších wellness destinácií v Chorvátsku. Must see miesta sú Chorvátska ulica slávnych, a hoci zatiaľ nie je tak populárna ako tá holywoodska, je natoľko známa, že si na nej prajú mať hviezdu domáci aj zahraniční prominenti. Je tu aj Promenáda Carmen Sylve, Fortica a skala kráľovnej Alžbety, Múzeum cestovného ruchu, Park prírody Učka, parky Angiolina a Sv.Jakov, Umelecký pavilón a galéria „Juraj Šporer“. Na hlavnej opatijskej Rive sa nachádzajú mnohé exkluzívne reštaurácie, ktorých atmosféra a gastronomická ponuka vás prenesie do iného sveta, ako aj autochtóne taverny, kde vás očarí tradičná lokálna atmosféra. Divokú zábavu v Opatiji nájdete v kluboch Hemingway, Disco Seven, Monokini a Lord Byron.

Pula

     pulaNajväčšie mesto regiónu Istria, ktorého územie zahŕňa Barban, Ližnjan a Vodnjan, a z ktorého sa rýchlo dostanete do NP Brijuni, je Pula. Najznámejším pamätníkom je Arena, ktorá sa v antickej dobe využívala ako miesto zábavy starých Rimanov. Dnes sa tu organizujú koncerty, festivaly a iné kultúrne podujatia. Okrem Areny by ste mali navštíviť aj Augustov chrám, víťazný oblúk Zlatna vrata, Kaštel, Historické múzeum a Forum, ktoré je centrálnou časťou antickej Puly. Ako aj v ostatných častiach Istrie, v Pule cítiť výrazný vplyv talianskej kuchyne, ktorá je známa mnohými druhmi cestovín. V každom prípade by ste mali ochutnať aj autochtóne špeciality, rôzne buzare a brodety, fritaje, čo je istrijský názov pre omeletu, ako aj husté polievky maneštre. Nočnú zábavu vyhľadajte v niektorom z mnohých barov a disko-klubov, kde sa pri horúcich letných rytmoch zabavíte do hlbokej noci. Najznámejšie miesta pre zábavu sú kluby Aruba, Bass a Cabahia, ako aj bary Night Club Pula, Podroom a samozrejme pulská Arena.

Záhreb

     záhrebSvojou zemepisnou polohou v samom centre krajiny, vám Záhreb umožní, aby ste už o niekoľko hodín boli v Slavónii a navštívili Osijek, či Slavónsky Brod. Relaxovať môžete v niektorých z kúpeľov, napríklad Varaždinských, Tuheljských, či Svetom Martine, alebo sa v Rijeke okúpať v Jadranskom mori. Okrem bohatej ponuky nočného života, zábavy a rekreácie, si v Záhrebe môžete užiť aj kultúrne podujatia a bohaté kultúrno-historické dedičstvo. Predovšetkým by ste mali navštíviť vežu Lotrščak, Kamenita vrata (Kamenná brána), kostol sv. Marka, Námestie bána Jelačića a Námestie kráľa Tomislava, parky Maksimir a Lenuzziho podkovu. Záhreb je bohatý na miesta, kde si môžete vychutnávať umenie, sú tu aj koncertné sály, z ktorých je najznámejšia Vatroslav Lisinski, s múzeami Mimara a Múzeom moderného umenia (Muzej suvremene umjetnosti) na čele, a je tu aj najznámejšia chorvátska galéria Klovićevi dvori. Ako v každom veľkom meste, nezaobídete sa ani bez nákupov. Najznámejšie nákupné strediská sú Avenue Mall, West Gate, Arena Centar a ulica Ilica, ktorá je zároveň najdlhšou záhrebskou ulicou. V Záhrebe niet človeka, ktorý nepočul o kluboch Aquarius, Bugaloo a Saloon – sú to najpopulárnejšie miesta pre všetkých, ktorí vyhľadávajú dobrú zábavu. Ak po nákupoch a zábave budete hladní, Záhreb Vás očarí gastronomickou ponukou v reštauráciách, ktoré sa nachádzajú doslova na každom kroku.

Split

     splitPod vrchom Marjanom, neďaleko Trogiru a Omišu, leží druhé najväčšie mesto Chorvátska, Split. Toto centrum Dalmácie je ideálnym miestom pre všetkých, ktorí chcú svoju dovolenku venovať zábave do hlbokej noci. Najznámejšie pamiatky mesta sú Diokleciánov palác, nachádzajúci sa na zozname UNESCO, katedrála sv.Dujma, socha Grgura Ninskog, Jupiterov chrám a Prokurative. Vzhľadom na to, že je Split centrom Dalmácie, sú tu nekonečné možnosti pre nákupy, celé mesto je plné obchodov a nákupných stredísk. Ani labužníci nezostanú v Splite hladní. V samom centre mesta, neďaleko paláca cisára Diokleciána, nachádza sa niekoľko kvalitných reštaurácií, ktoré vám ponúknu špeciality domácej dalmatínskej kuchyne, ale aj zahraničné špeciality. Všetci, ktorí vyhľadávajú nočnú zábavu, môžu navštíviť početné bary a kluby, z ktorých sú najznámejšie: Metropolis, Kocka, O Hara a Hemingway, kde vás bude zabávať hudba domácich a zahraničných hudobníkov.

Korčula, ostrov Korčula

     korčulaRodné mesto Marka Pola leží vedľa polostrova Pelješac a v bezprostrednej blízkosti ostrova Mljet. Okrem Marka Pola, preslávilo Korčulu aj víno, ktoré získalo svetové ocenenia. Pri návšteve Korčuly určite nahliadnite do starého centra, ktoré sa čoskoro bude nachádzať na zozname UNESCO, je tam aj rodný dom Marka Pola, z ktorého urobili múzeum. Okrem toho tu môžete vidieť aj množstvo galérií. Zaujímavá je aj katedrála sv. Marka, ktorá dominuje starému jadru. Nevynechajte ani moresku, tradičný tanec s mečmi, ktorý sa tancoval od Španielska až po Dubrovník a dnes sa tancuje iba na Korčule. Ak plánujete nočnú zábavu alebo navštíviť niektorú z reštaurácií, pozrite sa na hlavné námestie Forteca, ktorému dominuje pevnosť postavená Angličanmi v roku 1813, a Borak, korzo, ktoré je pešou zónou a nachádzajú sa tu mnohé kaviarne, bary a reštaurácie, aby Váš oddych a dovolenka na Korčule boli čo možno nazaujímavejšie.

Ostrov Mljet

     ostrov mljetV blízkosti Dubrovníka, Pelješacu a Korčuly leží ostrov Mljet. Vďaka svojim prírodným krásam a krištáľovo čistému moru, severozápadná časť ostrova je vyhlásená národným parkom. Trochu nezvyčajné názvy miest na ostrove, na príklad Okuklje, Prožura, Sobra, Ropa, Babine Kuće ukrývajú krásu ihličnatých lesov, krištáľovo čistého mora a nádherné pláže, ktoré všetci radi navštevujú. Okrem NP sa oplatí navštíviť ostrovček Sv. Marije s dominikánskym kláštorom, ktorý má románsko-renesančno-barokové prvky, piesočnaté pláže Saplunaru a Blaće, Antický palác, jaskyňu Odiseja a Veliko a Malo jazero. Bohatú gastronomickú ponuku môžete ochutnať v mnohých reštauráciách a tavernách, a určite ochutnajte úhora, jednu z najpopulárnejších špecialít na ostrove. Pre nedostatok disko klubov a barov, ktoré by boli otvorené do hlbokej noci, je Mljet ideálnou destináciou pre všetkých, ktorí chcú prežiť dovolenku v pokoji a vychutnať si prírodné krásy.

Baška, ostrov Krk

     baška ostrov krkBaška na ostrove Krk je najznámejšia vďaka kostolu sv. Lucie v Jurandvore. Tu sa našla Bašćanská doska, najstaršia pamiatka napísaná hlaholikou, v ktorej sa spomína slovo „Chorvát“. Popri Jurandvore by ste určite mali navštíviť aj Etno-dom vo Funtane, Mrgare, Zavičajni muzej Baška (Vlastivedné múzeum Baška) a Bašćanskú cestu hlaholiky. V Baške sa zúčastnite na podujatí „Bašćanski pir“ (Baščanská svadba), kde uvidíte tradičnú svadbu, od pytačiek až do konca osláv. Populárny je aj rybársky deň, ktorý sa organizuje začiatkom augusta. Budete mať príležitosť ochutnať vynikajúce rybacie ale aj iné špeciality, ktoré špeciálne pre Vás pripravia milí hostitelia. Baška je zároveň prvým kúpaliskom na ostrove Krk a preto je tu množstvo nádherných pláží, z ktorých je najznámejšia Vela Plaža, ocenená Modrou zástavou. Hoci je tu množstvo kaviarní a reštaurácií, Baška neponúka bohatý nočný život, ale Punat a Krk, populárne miesta pre zábavu do skorých ranných hodín, sú vzdialené len 15 km.

Zadar

     zadarNachádza sa len niekoľko hodín jazdy od Záhrebu a Rijeky, a po Splite je druhým najväčším mestom v Dalmácii. Ak máme veriť londýnskym novinám Times a Guardian, Zadar je centrom zábavy na Jadrane. Vyniká mnohými podujatiami: Hudobné večery vo Sv.Donate, The Garden Festival, Noći punog miseca (Noci plného Mesiaca), Milennium Jump a mnohé iné. Okrem kultúrnych manifestácií, je mesto bohaté kultúrnym dedičstvom, z ktorých sú najznámejšie: Gradske zidine (Mestské hradby), Perivoj kraljice Jelene Madijevke (Aleja kráľovnej Jeleny Madijevky), kostol sv. Stošije, o ktorej koluje romantická legenda o rímskej patricijke, a ešte 597 iných. Z moderných pamätníkov treba spomenúť morský organ, prvý na svete, a už známu technickú atrakciu Pozdrav Slnku. Popritom je zadarské súostrovie bohaté na mnohé prírodné krásy, z ktorých sú najznámejšie parky prírody Sjeverni Velebit, Vranské jazero, Telašćica a NP Kornati, Velebit, Plitvice, Krka a Paklenica.