Chorvátske pláže a ostrovy

Chorvátske pláže

     Aj ten najnáročnejší fotograf pri love na ideálne zábery ostane stáť pri pohľade na neodolateľné scenérie, ktorými sa vyznačuje chorvátske pobrežie.

     Chorvátske pobrežie tvorí paleta najrôznejších pláží: pláží plných kamenných okrúhliakov ako napríklad Baška na ostrove Krku až po skalnaté pláže so svetielkujúcimi kryštálikmi morskej soli akých je na pobreží Jadranu neúrekom, ako aj atraktívne a vykričané pláže ako je napríklad pláž Zrće na ostrove Pag, s populárnym prímením „Chorvátska Ibiza“ na ktorej sa vášnivé nočné zábavy striedajú s adrenalínovými dennými párty v nepretržitom kolotoči. Pláž Zlatni rat v Bole na ostrove Brač je prírodným fenoménom s obrysmi v tvare trojuholníka, v závislosti na hry vetra a morských prúdov. Poeticky krásne, pieskové «rajské» pláže, ako napríklad  pláž v Lopare na ostrove Rab, Lumbardi na ostrove Korčula, na ostrove Susak, Dugom Otoku, v Orebići, či Kukljici na ostrove Ugljan a mnohých ďalších miestach.  Pravou výzvou pre turistov s dobrodružným duchom sú početné osamelé pláže v divokých zátokach, chorvátske skryté drahokamy prírodných oáz a nedotknutej prírody. Milovníci nudizmu si prídu na svoje pri splynutí s prírodou na nudistických plážach, spomedzi ktorých môžeme odporučiť Koversadu a Valaltu na Istrii.

Chorvátske ostrovy

     Chorvátske pobrežie ako jedno z najčlenitejších pobreží na svete preslávilo právom Chorvátsko ako krajinu tisícich ostrovov, pričom ich počet ešte vzrastie, ak vezmeme do úvahy všetky ostrovčeky, výčnelky a morské hrebene. Krk, Cres a Lošinj, Susak, Brijuni, Rab, Pag, Murter, Brač, Vis, Korčula, Lastovo, Mljet, Hvar, Kornati..., to sú iba niektoré kapitoly z knihy príbehov o chorvátskych ostrovoch. Krk ako najväčší ostrov chorvátskeho pobrežia si zachoval všetky svoje ostrovné charakteristiky napriek spojeniu s pevninou prostredníctvom mosta. Vďaka nemu sa stal spojením dopravnej dostupnosti a ostrovného šarmu. Obklopenosť morom, ktorá dáva Krku ostrovný nádych v kombinácii s dopravnou dostupnosťou sú jedinečné vlastnosti, dávajúce za pravdu štatistikám o veľkej turistickej návštevnosti a počte prenajatých izieb a apartmánov.