Cesta do Chorvátska

Cesta do Chorvátska automobilom

     Chorvátsko má vynikajúce dopravné prepojenie, a to tak medzi morom a vnútrozemím, ako aj voči ostatným častiam Európy. Odporúčame Vám dodržiavať dopravné predpisy, ktoré sa veľmi neodlišujú od predpisov v ostatných európskych krajinách. Dôležité je však pripomenúť niektoré výnimky: povinne zapnuté svetlá vo dne v noci, používanie mobilného telefónu je, s výnimkou handsfree zariadenia, počas jazdy zakázané, povinné je používanie bezpečnostného pásu. Obsah alkoholu v krvi sa nepokutuje do úrovne 0.5 promile, no v prípade dopravnej nehody sa aj nižšia hodnota postihuje ako samostatný priestupok.   

Obmedzenie rýchlosti:
  • Osady do 50 km/h;
  • Mimo osád do 90 km/h;
  • Diaľnica do 130 km/h pre motorky a automobily;
  • Diaľnica do 80 km/h pre motorové vozidlá s nebrzdeným prívesom, ako aj pre autobusy a autobusy s ľahkým prívesom.
24 hodinová nonstop služba na diaľnici - 1987.

     Benzínové čerpacie stanice počas turistickej sezóny vo väčších centrách väčšinou otvorené od 0 do 24 hod mimo sezóny od 7 do 20 hod. Všetky čerpacie stanice majú v predaji Eurosuper 95, Super 95, Super 98, Super plus 98, Euro Diesel a Diesel, pričom lepšie zásobené benzínky majú aj plynové palivo.

     Diaľničné poplatky sa hradia podľa dĺžky prejdenej diaľnice a príslušnej skupiny vozidla. Na mýtniciach sa dá platiť diaľničný poplatok v hotovosti i kartou - AMERICAN EXPRESS, DINERS, MASTER CARD, MAESTRO, VISA.

Cestovanie do Chorvátska lietadlom

      Chorvátska štátna letecká spoločnosť Croatia Airlines spája svojimi priamymi letmi Chorvátsko s väčšinou  európskych destinácií: Amsterdam, Viedeň, Brusel, Frankfurt, Londýn, Mníchov, New York, Paríž, Rím, Sarajevo, Skoplje, Zürich, Düsseldorf, Kodaň, Podgorica a Priština, pričom v spolupráci s ďalšími aerolíniami spája Chorvátsko s celým svetom.

      Letiská v Chorvátsku: Záhreb (najväčšie chorvátske letisko), Split, Dubrovník, Osijek, Zadar, Pula, Brač, Lošinj a Rijeka/Krk.

Cestovanie do Chorvátska autobusom

     Chorvátsko má spojenie pravidelnými medzinárodnými autobusovými líniami so susednými krajinami a   väčšinou západoeurópskych krajín. Autobusové stanice sa nachádzajú vo väčších chorvátskych mestách: Záhreb, Osijek, Rijeka, Pula, Split, Šibenik, Zadar, Dubrovník; informácie o autobusových linkách získate zo zahraničia najľahšie telefonicky na čísle +385 (0)1 61 12 789 z Chorvátska telefonicky na čísle 060 313 333.

Cestovanie do Chorvátska vlakom

     Chorvátske železnice spájajú krajinu priamo so Slovinskom, Bosnou a Hercegovinou, Maďarskom, Talianskom, Rakúskom, Švajčiarskom, Nemeckom a Srbskom, v kombinácii s ostatnými linkovými vlakmi aj s takmer všetkými ostatnými európskymi krajinami.
Informácie o cestovnom poriadku nájdete na čísle 060 333 444. Informácie o medzinárodných železničných linkách na čísle: +385 1 4573 283 alebo na internetovej stránke: www.hznet.hr