Aktívny oddych v Chorvátsku

Cyklistické trasy v Chorvátsku

     cyklistické trasyBez ohľadu na to, či ste rekreačný športovec alebo aktívny cyklista, krásy okolia, ktoré ponúkajú chorvátske cyklistické trasy, Vás nenechajú ľahostajnými. Poskytneme Vám iba niekoľko nápadov, kde môžete začať objavovať krásy Chorvátska:

Cyklistické trasy v kontinentálnej časti Chorvátska

     „Inin Put“ (Inina cesta) sa začína medzi miestami Privlaka a Mirkovci a rozprestiera sa až po osadu Djeletovci. Má 29,5 km a celá trasa je asfaltovaná. V mestečku Sv. Martin na Muri, v Spa resort Sv.Martin, sa začína 35 km dlhá asfaltovaná a makadamová cesta, ktorá sa končí v Pleškovci.

Cyklistické trasy na Istrii

     Tartufina je dlhá 35 km, cesta je asfaltovaná a makadamová, rozprestiera sa od mesta Buzet, cez malebný istrijský kraj a Senj, až po osadu Mala Huba. Casanovina začína vo Vrsare, prechádza cez Funtanu a Limský kanál, a končí po 23 km asfaltovej a makadamovej cesty v osade Maras.

Cyklistické trasy na Kvarneri

     Trasa Grobnik – Novi Vinodolsky je dlhá 55 km, a hoci je celá asfaltovaná, faktor náročnosti je 4/5, takže sa odporúča len skúseným cyklistom. O niečo menej náročná je 27 km dlhá trasa Riječina – Grobnik, ktorá sa začína v mieste Dražice, je čiastočne asfaltovaná a čiastočne makadamová

Cyklistické trasy v Dalmácii

     Trasa Gornja Banda do Cavtatu sa začína a končí v Cavtate. Cesta je makadamová a asfaltová a dlhá je 26 km. V Novalji sa začínajú vínne cesty, ktoré majú iba 4 km, ale strmo stúpajú po makadame a poľnej ceste, čo si vyžaduje skvelú kondíciu. Z miesta Stara Novalja do pláže Zrče a Caske vedie trasa dlhá 10,5 km, prechádza cez Kamenolom a cesta je makadamová. Jedna z najkratších je Kolan, veziete sa po makadame 2,5 km, ale môžete sa dostať až do Pagu a Novalje.

Potápanie a potápačské kluby v Chorvátsku

     potápanie1246, práve toľko ostrovov sa rozprestiera pozdĺž 1777 km chorvátskeho pobrežia. Táto informácia je zaujímavá ale aj významná, ak sa raz rozhodnete potápať v krištáľovo čistých hĺbkach Jadranského mora. Potápanie ako rekreačný šport je v Chorvátsku relatívne nové. Avšak v krátkom období sa stal mimoriadne populárnym, čo nás neprekvapuje, ak vezmeme do úvahy všetky tajomstvá a krásy, ktoré ukrýva Jadranské more. Potápať sa môžete na viac než 100 rôznych lokalít, z ktorých každá ukrýva svoju zvláštnosť. Či už sú to jaskyne Male Srakane pri ostrove Lošinj, archeologické nálezisko Savudrija pri Umagu so svojimi amforami, Ražnjić pri ostrove Korčula, ktorý vyniká krásou svojej rozmanitej flóry a fauny, alebo sa jednoducho rozhodnete pre dobrodružstvo nočného potápania okolo ostrova Krapanj, najmenšieho a najviac obývaného chorvátskeho ostrova, ležiaceho medzi Šibenikom a Primoštenom. Navštívte potopenú loď Baron Gautsch pri meste Rovinj, Obelisk Kampanel pri ostrove Hvar, ktorý vyhlásili za najkrajší na svete, a vrak Kaiser Franz Jozef v blízkosti Dubrovníka.

Rafting po nádherných chorvátskych riekach

     raftingRafting v malom gumenom člne na divých riekach Dobra, Cetina, Zrmanja, Kupa, či Una, nie je pre tých so slabými nervami. Mimoriadne zaujímavý je jesenný rafting na rieke Zrmanja, a okrem raftingu sa môžete venovať prechádzkam po nádhernom kraji alebo plávaniu. Od Kutiny cez Záhreb a Karlovac, až do Gospiću tečie rieka Una. Keďže nie je veľmi „divoká“, odporúča aj pre rodiny s deťmi. Ak sa rozhodnete ubytovať v niektorom z apartmánov v meste Karlovac, navštívte Generalski Stol a vyskúšajte rafting na vodopádoch rieky Mrežnica. Okrem uvedených riek by všetci, ktorých priťahuje adrenalín, mali vyskúšať rafting na rieke Kupa v Gorskom kotare, a ak navštívite Makarsku, Brela alebo Omiš, nemôžete obísť rieku Cetina. Asi 70 km od Záhrebu sa začína raftingové dobrodružstvo na rieke Dobra, ktorá nie je až taká „dobrá“ a považuje sa za jednu z ťažších. Nesmieme zabudnúť ani na Sávu, s celkom miernym prúdom, ktorý sa zrýchľuje v Slavónii pri Samobore, avšak nie je nebezpečný, takže je Sáva ideálnou destináciou pre rodinné dobrodružstvo.

Horská turistika v Chorvátsku, od Velebitu do Biokova

     horská turistikaK aktívnemu oddychu sa v posledných rokoch zaradila aj horská turistika. Čoraz častejšie sa ľahké prechádzky po prírode menia na adrenalínové dobrodružstvo horskej turistiky po strmých svahoch. Vďaka mnohým národným parkom a prírodným krásam, je Chorvátsko atraktívnou destináciou pre skúsených aj amatérskych horských turistov. V blízkosti Otočacu a Senju sa nachádza NP Severný Velebit, s horskou trasou Premužić. Z najvyššieho bodu sa rozprestiera výhľad na ostrovy Krk, Rab, Pag a Prvić. Ak sa rozhodnete pre oddych v súkromných apartmánoch v mestách Rijeka, Delnice alebo Lokve, čaká Vás túra v NP Risnjak, ktorý mierne stúpa až po Medvedja vrata (Medvedia brána), kde sa začína strmé stúpanie. Na Istrii sa nachádza Učka, a z najvyššieho bodu sa naskytuje výhľad na Rijeku, Opatiju a Lupoglav. Populárne horské destinácie v Chorvátsku sú aj Biokovo, ktoré leží pozdĺž pobrežia, NP Plitvické jazerá a Paklenica neďaleko Starigrad-Paklenice.

Lyžovanie

     lyžovanieHoci Chorvátsko nemá veľký počet zjazdoviek, je to populárna lyžiarska destinácia. Za svoju popularitu vďačí predovšetkým populárnym cenám súkromného ubytovania v horskej a kontinentálnej časti Chorvátska, a svetoznámej lyžiarskej súťaži Snehová kráľovná (Snježna kraljica), ktorá sa už dlhé roky organizuje na hore Sljeme, neďaleko hlavného mesta – Záhrebu. Sljeme má päť zjazdoviek, s celkovou dĺžkou 4 km, na dvoch sa nachádza vlek a na jednej sedačka. Ostatné populárne lyžiarske strediská v Chorvátsku sú Begovo Razdolje (kilometrová zjazdovka s vlekom) pri mestečku Mrkopalj, pol hodiny od mesta Vrbovsko a hodinu od Rijeky a Záhrebu. V blízkosti Ogulinu je Bjelolasica. So šiestimi zjazdovkami (5 km) je najväčším lyžiarskym centrom, kde vás na vrch vezme niektorá zo šiestich 2-sedačiek. Nemôžeme vynechať ani Platak nad mestom Rijeka, medzi Istriou a Gorskim kotarom.